Forum www.nadplytkowoscsamoistna.fora.pl Strona Główna www.nadplytkowoscsamoistna.fora.pl
Forum dla osób chorujących na nowotwory mieloproliferacyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

prace Uczelni Łazarskiego nad modelem opieki hematologicznej

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.nadplytkowoscsamoistna.fora.pl Strona Główna -> Linkownia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aga
Administrator



Dołączył: 13 Maj 2008
Posty: 933
Przeczytał: 11 tematów

Pomógł: 50 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: małopolska
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 20:56, 21 Lut 2017    Temat postu: prace Uczelni Łazarskiego nad modelem opieki hematologicznej

Witam wszystkich,
W dniu 16.02.2017r. w portalu Medexpress ukazał się kolejny artykuł nt. hematoonkologii. Tym razem temat związany jest z pracami prowadzonymi przez zespół Ekspertów Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, dotyczące wypracowania modelu kompleksowej, koordynowanej opieki hematoonkologicznej w Polsce. Nasz Ekspert -Pan prof. Tomasz Sacha również w tych pracach bierze udział.
[link widoczny dla zalogowanych]


Poniżej można przeczytać pełną treść tego artykułu.
*******************************************************

"Eksperci Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego opracowują model kompleksowej i koordynowanej opieki nad chorymi z nowotworami krwi w formule Platformy Dialogu Kluczowych Interesariuszy Systemu. Model mógłby być wykorzystany przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ do pilotażu i późniejszego wdrożenia.

Eksperci oceniają, że w ciągu ostatnich lat dokonał się istotny postęp w diagnostyce i leczeniu nowotworów hematologicznych, który wpłynął na poprawę wyników leczenia, wydłużenie długości życia osób chorych. Potrzebne stało się przygotowanie modelu opieki, który będzie opierał się na krajowych wytycznych postępowania diagnostyczno-terapeutycznego dostosowanych do uwarunkowań społecznych, organizacyjnych i ekonomicznych Polski.

- W tym projekcie stale współpracujemy z przedstawicielami środowiska klinicznego, przeprowadziliśmy także, razem z Fundacją Urszuli Jaworskiej, badania pacjentów, konsultowaliśmy założenia modelu opieki z ekspertami rynku ochrony zdrowia, w tym z regulatorami tego systemu - mówi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Model opieki ma być skoncentrowany na najważniejszych potrzebach chorego czyli na połączeniu szybkiej i sprawnej diagnostyki z dostępem do nowoczesnych terapii, rehabilitacji i innych świadczeń komplementarnych, a jednocześnie dostosowany do możliwości polskiego systemu ochrony zdrowia. Wg OECD czynnikami warunkującymi skuteczność przeciwdziałania chorobom nowotworowym są:
1. Dostępność zasobów czyli kadry, aparatury i leków,
2. Organizacja procesu leczenia,
3. Strategiczne zarządzanie systemem zapobiegania i leczenia nowotworów (strategie narodowe i regionalne).

Zdaniem prof. Wiesława W. Jędrzejczaka – konsultanta krajowego w dziedzinie hematologii, bardzo ważna jest właściwa identyfikacja barier utrudniających wdrożenie modelu koordynowanego, który generalnie charakteryzuje się przechodzeniem z modelu szpitalnego na otwarty, ambulatoryjny model leczenia. Hematologia była pierwszą dziedziną w której zaczął się rozwój tzw. szpitali dziennych i tam przeniesiono bardzo dużą część zaawansowanej diagnostyki, chemioterapii oraz przetaczania składników krwi. Jednak w miarę postępu choroby, coraz bardziej zaawansowanego wieku pacjenta onkohematologicznego, powikłań towarzyszących leczeniu i wielochorobowości kontynuowanie opieki ambulatoryjnie i w oddziale dziennym przestaje być możliwe i chorzy ostatecznie wymagają hospitalizacji stacjonarnej. Hematologia to dziedzina w której identyfikuje się nie nadmiar, ale niedobór łóżek i gdzie zabezpieczenie szpitalne powinno się rozwijać z uwagi na epidemiologię i demografię. Wielkim problemem jest deficyt kadr, który z pewnością bardzo ograniczy dynamikę zmian, która musi mieć charakter stopniowy, ewolucyjny.

Prace są prowadzone z udziałem najważniejszych towarzystw naukowych w hematologii, w tym Polskiej Grupy Badawczej Chłoniaków, Polskiej Grupy ds. Leczenia Białaczek u Dorosłych, Polskiej Grupy Szpiczakowej oraz grupy wybitnych lekarzy-hematologów, w tym prof. Wiesława W. Jędrzejczaka – konsultanta krajowego w dziedzinie hematologii, prof. Ewy Lech-Marańdy i prof. Krzysztofa Warzochy z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, prof. Jana Walewskiego i prof. Sebastiana Giebela z Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Curie-Skłodowskiej, prof. Iwony Hus, prof. Anny Dmoszyńskiej i prof. Krzysztofa Giannopoulosa z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz prof. Tomasza Sachy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie..

Na kolejne etapy prac w projekcie składają się:
- modyfikacja wagi kryteriów metodologii OECD w odniesieniu do specyfiki leczenia onkohematologicznego, który charakteryzuje niemal całkowity monopol leczenia farmakologicznego przy niewielkim udziale chirurgii i radioterapii;
- opracowanie aktualnego postępowania terapeutycznego w nowotworach układu krwiotwórczego i chłonnego w Polsce;
- ankietowe badanie środowiska pacjentów, badanie ekspertów wg metodologii delfickiej;
- szerokie konsultacje i krytyczne recenzje wypracowanego modelu kompleksowej, koordynowanej opieki onkohematologicznej.
Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia od 2011 r. prowadzi badania nakierowane na poszukiwanie optymalnych rozwiązań w obszarze polskiego systemu ochrony zdrowia. Szczególne miejsce w pracach IZWOZ zajmują badania w zakresie chorób nowotworowych, w tym leczenia nowotworów krwi w Polsce. Opracowany w 2015 r. we współpracy z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii raport „Hematologia Onkologiczna – aspekty kliniczne, ekonomiczne i systemowe”, wskazywał na możliwości poprawy dostępności i jakości opieki w tym zakresie.

Pierwszej prezentacji modelu kompleksowej i koordynowanej opieki onkohematologicznej, opracowanej przez ekspertów Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego można spodziewać się w marcu br. "

Źródło: materiały prasowe

**********************************************************

Pozdrawiam wszystkich serdecznie!
Agnieszka


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.nadplytkowoscsamoistna.fora.pl Strona Główna -> Linkownia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin